Kowbojki słyną ze swojego charakterystycznego kroju i, wbrew pozorom dużej uniwersalności. Ich wzornictwo i kształt przywodzą na myśl Dziki Zachód oraz Quentina Tarantino, który do perfekcji opanował sztukę szczegółu w swoich filmach. Buty kozaki damskie na obcasie, czy krótkie kozaki damskie to nie to – kowbojki można by nazwać indywidualistami wśród wszystkich kozaków.

Skąd wzięły się kowbojki?


Wszystkim ludziom ten rodzaj obuwia kojarzy się z Westernami i Stanami Zjednoczonymi, a tymczasem pierwsze zapiski o takich butach pochodzą z Hiszpanii. To konkwistadorzy z XVI wieku jako pierwsi prezentowali te buty, a Stany przejęły to od nich dopiero trzy wieki później.

Kształt i materiał kowbojek miał ułatwiać jazdę konną, a dokładnie umieszczanie nóg w strzemionach i ich stabilizację dzięki obcasem. Popularne ostrogi miały służyć do mało humanitarnego popędzania koni do galopu. Spiczaste czubki służyły do szybszego trafiania we wspomniane strzemiona. Ciekawostką jest fakt, że czubki kowbojek w Ameryce Łacińskiej były okrągłe – ich spiczastą wersję wprowadziła dopiero Ameryka Północna.

Do czego nosić kowbojki?


Buty tego typu najlepiej nosić albo do obcisłych jeansów, żeby wyglądały bardzo seksownie, a zarazem klasycznie albo do sukienek mini. Noszenie tego rodzaju obuwia do krótkich spódniczek ma uzasadnienie – te buty niestety mogą skracać sylwetkę, a więc krótka spódnica ma za zadanie zrównoważyć to działanie.

Letnie, długie sukienki z dopasowaną górą też obronią się w stylizacji z kowbojkami, które w takim zestawieniu nie będą się wcale prezentowały zbyt ciężko. Ich krój i wzór razem z sukienką stworzą wyjątkowo dziewczęcą, miłą dla oka stylizację idealną na codzienne wyjścia.